Teams |
Round/Venue |
Tip |
Score |
Roda JC 0 Drew With Twente Enschede 0
|
Round 1 |
Twente Enschede |
1 - 2 |
NEC 1 Defeated VVV Venlo 0
|
Round 1 |
NEC
|
2 - 1 |
de Graafschap 3 Defeated Excelsior 0
|
Round 1 |
de Graafschap
|
2 - 1 |
Heracles 3 Defeated Willem II 0
|
Round 1 |
Heracles
|
2 - 1 |
Heerenveen 1 Lost To PSV 3
|
Round 1 |
PSV
|
1 - 2 |
Feyenoord 3 Defeated Utrecht 1
|
Round 1 |
Feyenoord
|
2 - 1 |
Groningen 2 Drew With Ajax 2
|
Round 1 |
Ajax |
1 - 2 |
Vitesse 3 Defeated ADO Den Haag 1
|
Round 1 |
Vitesse
|
2 - 1 |
NAC Breda 1 Drew With AZ Alkmaar 1
|
Round 1 |
AZ Alkmaar |
1 - 2 |
Ajax 4 Defeated Vitesse 2
|
Round 2 |
Ajax
|
2 - 0 |
AZ Alkmaar 1 Drew With Groningen 1
|
Round 2 |
AZ Alkmaar |
2 - 1 |
PSV 6 Defeated de Graafschap 0
|
Round 2 |
PSV
|
3 - 1 |
VVV Venlo 1 Defeated Heracles 0
|
Round 2 |
VVV Venlo
|
2 - 1 |
Twente Enschede 0 Drew With Heerenveen 0
|
Round 2 |
Twente Enschede |
2 - 1 |
Excelsior 3 Defeated Feyenoord 2
|
Round 2 |
Feyenoord |
1 - 2 |
ADO Den Haag 1 Lost To Roda JC 3
|
Round 2 |
ADO Den Haag |
2 - 1 |
Utrecht 3 Defeated NAC Breda 1
|
Round 2 |
Utrecht
|
2 - 1 |
Willem II 3 Lost To NEC 5
|
Round 2 |
Willem II |
2 - 1 |
Excelsior 4 Defeated NEC 2
|
Round 3 |
Excelsior
|
2 - 1 |
Vitesse 0 Lost To Twente Enschede 3
|
Round 3 |
Vitesse |
1 - 2 |
Groningen 2 Defeated de Graafschap 1
|
Round 3 |
Groningen
|
2 - 0 |
Heerenveen 3 Defeated NAC Breda 1
|
Round 3 |
Heerenveen
|
2 - 1 |
Ajax 3 Defeated Roda JC 0
|
Round 3 |
Ajax
|
3 - 1 |
Heracles 1 Drew With Feyenoord 1
|
Round 3 |
Feyenoord |
1 - 2 |
Utrecht 3 Defeated Willem II 0
|
Round 3 |
Utrecht
|
2 - 1 |
VVV Venlo 2 Lost To ADO Den Haag 3
|
Round 3 |
VVV Venlo |
2 - 1 |
PSV 3 Defeated AZ Alkmaar 1
|
Round 3 |
PSV
|
2 - 1 |
Willem II 0 Lost To Groningen 3
|
Round 4 |
Groningen
|
1 - 2 |
NAC Breda 2 Defeated VVV Venlo 0
|
Round 4 |
NAC Breda
|
2 - 1 |
Roda JC 4 Defeated Heracles 2
|
Round 4 |
Roda JC
|
2 - 1 |
NEC 2 Drew With Heerenveen 2
|
Round 4 |
Draw
|
1 - 1 |
de Graafschap 0 Lost To Ajax 5
|
Round 4 |
Ajax
|
1 - 3 |
ADO Den Haag 2 Drew With PSV 2
|
Round 4 |
PSV |
1 - 2 |
Feyenoord 4 Defeated Vitesse 0
|
Round 4 |
Feyenoord
|
2 - 1 |
Twente Enschede 4 Defeated Utrecht 0
|
Round 4 |
Twente Enschede
|
2 - 1 |
AZ Alkmaar 1 Drew With Excelsior 1
|
Round 4 |
AZ Alkmaar |
2 - 1 |
VVV Venlo 1 Lost To Twente Enschede 2
|
Round 5 |
Twente Enschede
|
1 - 2 |
Ajax 2 Defeated Willem II 0
|
Round 5 |
Ajax
|
3 - 0 |
Heerenveen 2 Defeated Vitesse 1
|
Round 5 |
Heerenveen
|
2 - 1 |
PSV 3 Defeated NEC 1
|
Round 5 |
PSV
|
3 - 0 |
Excelsior 2 Defeated Heracles 1
|
Round 5 |
Excelsior
|
2 - 1 |
AZ Alkmaar 1 Lost To Roda JC 2
|
Round 5 |
AZ Alkmaar |
2 - 1 |
NAC Breda 2 Defeated Feyenoord 0
|
Round 5 |
Draw |
1 - 2 |
ADO Den Haag 2 Drew With de Graafschap 2
|
Round 5 |
ADO Den Haag |
2 - 1 |
Groningen 1 Defeated Utrecht 0
|
Round 5 |
Groningen
|
2 - 1 |
de Graafschap 3 Defeated Heerenveen 2
|
Round 6 |
Heerenveen |
1 - 2 |
Groningen 2 Defeated Excelsior 0
|
Round 6 |
Groningen
|
2 - 1 |
Vitesse 0 Drew With NAC Breda 0
|
Round 6 |
Vitesse |
2 - 1 |
Willem II 2 Lost To ADO Den Haag 4
|
Round 6 |
Draw |
1 - 1 |
Feyenoord 1 Lost To Ajax 2
|
Round 6 |
Ajax
|
1 - 2 |
NEC 0 Lost To AZ Alkmaar 1
|
Round 6 |
Draw |
1 - 1 |
Roda JC 0 Drew With PSV 0
|
Round 6 |
PSV |
1 - 2 |
Utrecht 3 Defeated VVV Venlo 2
|
Round 6 |
Utrecht
|
2 - 1 |
Heracles 0 Drew With Twente Enschede 0
|
Round 6 |
Twente Enschede |
1 - 2 |
Heerenveen 2 Drew With Roda JC 2
|
Round 7 |
Heerenveen |
2 - 1 |
ADO Den Haag 3 Defeated Heracles 2
|
Round 7 |
ADO Den Haag
|
2 - 1 |
AZ Alkmaar 1 Defeated Utrecht 0
|
Round 7 |
AZ Alkmaar
|
2 - 1 |
PSV 1 Drew With Groningen 1
|
Round 7 |
PSV |
2 - 1 |
Twente Enschede 2 Drew With Ajax 2
|
Round 7 |
Draw
|
1 - 1 |
Excelsior 0 Lost To Vitesse 2
|
Round 7 |
Draw |
1 - 1 |
NAC Breda 2 Defeated Willem II 1
|
Round 7 |
NAC Breda
|
2 - 1 |
NEC 3 Defeated Feyenoord 0
|
Round 7 |
Draw |
1 - 2 |
VVV Venlo 1 Defeated de Graafschap 0
|
Round 7 |
VVV Venlo
|
2 - 1 |
Vitesse 0 Drew With Willem II 0
|
Round 8 |
Vitesse |
2 - 1 |
NAC Breda 2 Defeated NEC 0
|
Round 8 |
NAC Breda
|
2 - 1 |
Excelsior 1 Lost To Roda JC 2
|
Round 8 |
Excelsior |
2 - 1 |
Ajax 1 Lost To Utrecht 2
|
Round 8 |
Ajax |
3 - 1 |
AZ Alkmaar 2 Defeated Heracles 1
|
Round 8 |
AZ Alkmaar
|
2 - 1 |
de Graafschap 1 Drew With Feyenoord 1
|
Round 8 |
Draw
|
1 - 2 |
Heerenveen 0 Drew With ADO Den Haag 0
|
Round 8 |
Heerenveen |
2 - 1 |
Twente Enschede 4 Defeated Groningen 2
|
Round 8 |
Twente Enschede
|
2 - 1 |
PSV 3 Defeated VVV Venlo 0
|
Round 8 |
PSV
|
3 - 0 |
Ajax 3 Defeated NAC Breda 0
|
Round 9 |
Ajax
|
3 - 1 |
ADO Den Haag 2 Defeated Excelsior 1
|
Round 9 |
ADO Den Haag
|
2 - 1 |
Utrecht 2 Drew With de Graafschap 2
|
Round 9 |
Utrecht |
2 - 1 |
VVV Venlo 0 Lost To AZ Alkmaar 1
|
Round 9 |
AZ Alkmaar
|
1 - 2 |
Feyenoord 0 Lost To Twente Enschede 1
|
Round 9 |
Feyenoord |
1 - 2 |
Groningen 1 Defeated Heerenveen 0
|
Round 9 |
Groningen
|
2 - 1 |
Roda JC 4 Defeated Vitesse 1
|
Round 9 |
Roda JC
|
2 - 1 |
Willem II 2 Lost To PSV 4
|
Round 9 |
PSV
|
1 - 3 |
Heracles 3 Defeated NEC 2
|
Round 9 |
Heracles
|
2 - 1 |
NAC Breda 1 Lost To Roda JC 2
|
Round 10 |
NAC Breda |
2 - 1 |
de Graafschap 1 Drew With Heracles 1
|
Round 10 |
de Graafschap |
2 - 1 |
NEC 3 Defeated Groningen 2
|
Round 10 |
NEC
|
2 - 1 |
Heerenveen 2 Defeated VVV Venlo 0
|
Round 10 |
Heerenveen
|
2 - 1 |
Excelsior 2 Drew With Ajax 2
|
Round 10 |
Ajax |
1 - 3 |
AZ Alkmaar 3 Defeated Willem II 0
|
Round 10 |
AZ Alkmaar
|
2 - 0 |
PSV 10 Defeated Feyenoord 0
|
Round 10 |
PSV
|
2 - 1 |
Twente Enschede 3 Defeated ADO Den Haag 2
|
Round 10 |
Twente Enschede
|
2 - 1 |
Vitesse 1 Lost To Utrecht 4
|
Round 10 |
Vitesse |
2 - 1 |
Heracles 4 Defeated NAC Breda 1
|
Round 11 |
Draw |
1 - 1 |
Roda JC 1 Drew With NEC 1
|
Round 11 |
Roda JC |
1 - 0 |
Ajax 3 Defeated Heerenveen 1
|
Round 11 |
Ajax
|
2 - 1 |
de Graafschap 2 Defeated AZ Alkmaar 1
|
Round 11 |
de Graafschap
|
2 - 1 |
Groningen 3 Defeated ADO Den Haag 1
|
Round 11 |
Groningen
|
2 - 1 |
Willem II 1 Lost To Twente Enschede 3
|
Round 11 |
Draw |
1 - 1 |
Feyenoord 3 Defeated VVV Venlo 0
|
Round 11 |
Draw |
2 - 2 |
Utrecht 2 Defeated Excelsior 0
|
Round 11 |
Utrecht
|
2 - 0 |
Vitesse 0 Lost To PSV 2
|
Round 11 |
Vitesse |
2 - 1 |
VVV Venlo 3 Lost To Groningen 5
|
Round 12 |
VVV Venlo |
1 - 2 |
Excelsior 0 Lost To Heerenveen 2
|
Round 12 |
Excelsior |
3 - 2 |
Heracles 1 Lost To Ajax 4
|
Round 12 |
Ajax
|
1 - 2 |
NAC Breda 2 Defeated de Graafschap 0
|
Round 12 |
NAC Breda
|
2 - 1 |
PSV 0 Lost To Twente Enschede 1
|
Round 12 |
PSV |
2 - 1 |
ADO Den Haag 1 Defeated Utrecht 0
|
Round 12 |
Draw |
2 - 1 |
NEC 0 Drew With Vitesse 0
|
Round 12 |
NEC |
3 - 2 |
AZ Alkmaar 2 Defeated Feyenoord 1
|
Round 12 |
AZ Alkmaar
|
2 - 1 |
Roda JC 2 Drew With Willem II 2
|
Round 12 |
Roda JC |
2 - 1 |
Willem II 1 Lost To VVV Venlo 4
|
Round 13 |
Willem II |
2 - 1 |
Twente Enschede 2 Defeated Excelsior 1
|
Round 13 |
Twente Enschede
|
3 - 0 |
Groningen 2 Defeated NAC Breda 1
|
Round 13 |
Groningen
|
2 - 1 |
Heerenveen 3 Defeated Heracles 2
|
Round 13 |
Heerenveen
|
2 - 1 |
de Graafschap 1 Lost To NEC 4
|
Round 13 |
Draw |
1 - 1 |
Ajax 0 Lost To ADO Den Haag 1
|
Round 13 |
Ajax |
3 - 1 |
Feyenoord 1 Drew With Roda JC 1
|
Round 13 |
Feyenoord |
2 - 1 |
Utrecht 1 Lost To PSV 2
|
Round 13 |
PSV
|
1 - 2 |
Vitesse 1 Drew With AZ Alkmaar 1
|
Round 13 |
AZ Alkmaar |
1 - 2 |
PSV 4 Defeated Excelsior 2
|
Round 14 |
Draw |
3 - 0 |
NAC Breda 2 Defeated Twente Enschede 1
|
Round 14 |
NAC Breda
|
1 - 2 |
AZ Alkmaar 2 Defeated Ajax 0
|
Round 14 |
Ajax |
1 - 2 |
NEC 1 Drew With ADO Den Haag 1
|
Round 14 |
NEC |
2 - 1 |
VVV Venlo 1 Lost To Vitesse 5
|
Round 14 |
VVV Venlo |
2 - 1 |
Heracles 3 Defeated Groningen 0
|
Round 14 |
Heracles
|
2 - 1 |
Feyenoord 2 Drew With Heerenveen 2
|
Round 14 |
Feyenoord |
2 - 1 |
Excelsior 1 Defeated VVV Venlo 0
|
Round 15 |
Excelsior
|
2 - 1 |
de Graafschap 3 Defeated Roda JC 1
|
Round 15 |
Roda JC |
1 - 2 |
Twente Enschede 1 Lost To AZ Alkmaar 2
|
Round 15 |
Twente Enschede |
2 - 1 |
Vitesse 2 Defeated Heracles 0
|
Round 15 |
Vitesse
|
2 - 1 |
Ajax 0 Drew With PSV 0
|
Round 15 |
Draw
|
2 - 1 |
ADO Den Haag 3 Defeated NAC Breda 0
|
Round 15 |
ADO Den Haag
|
2 - 1 |
Groningen 2 Defeated Feyenoord 0
|
Round 15 |
Groningen
|
2 - 1 |
Heerenveen 5 Defeated Willem II 0
|
Round 15 |
Heerenveen
|
2 - 0 |
Utrecht 4 Defeated NEC 0
|
Round 15 |
Utrecht
|
2 - 1 |
Roda JC 1 Drew With Utrecht 1
|
Round 14 |
Roda JC |
2 - 1 |
Willem II 0 Lost To de Graafschap 1
|
Round 14 |
Willem II |
2 - 1 |
NAC Breda 4 Defeated PSV 2
|
Round 16 |
PSV |
1 - 2 |
AZ Alkmaar 2 Drew With Heerenveen 2
|
Round 16 |
AZ Alkmaar |
2 - 1 |
Roda JC 1 Defeated Groningen 0
|
Round 16 |
Roda JC
|
2 - 1 |
Willem II 1 Drew With Excelsior 1
|
Round 16 |
Excelsior |
2 - 3 |
NEC 2 Lost To Twente Enschede 4
|
Round 16 |
Twente Enschede
|
1 - 2 |
de Graafschap 1 Drew With Vitesse 1
|
Round 16 |
de Graafschap |
1 - 2 |
Feyenoord 2 Defeated ADO Den Haag 1
|
Round 16 |
Feyenoord
|
2 - 1 |
Heracles 2 Defeated Utrecht 1
|
Round 16 |
Heracles
|
3 - 2 |
VVV Venlo 0 Lost To Ajax 2
|
Round 16 |
Ajax
|
1 - 3 |
Groningen 4 Defeated Vitesse 1
|
Round 17 |
Groningen
|
2 - 1 |
Ajax 1 Drew With NEC 1
|
Round 17 |
Ajax |
3 - 1 |
PSV 5 Defeated Heracles 2
|
Round 17 |
PSV
|
2 - 0 |
Twente Enschede 2 Defeated de Graafschap 0
|
Round 17 |
Twente Enschede
|
3 - 1 |
Willem II 1 Drew With Feyenoord 1
|
Round 17 |
Feyenoord |
1 - 2 |
Utrecht 2 Defeated Heerenveen 1
|
Round 17 |
Utrecht
|
2 - 1 |
ADO Den Haag 0 Lost To AZ Alkmaar 2
|
Round 17 |
ADO Den Haag |
2 - 1 |
Heracles 2 Drew With VVV Venlo 2
|
Round 18 |
Heracles |
2 - 1 |
NAC Breda 3 Defeated Utrecht 1
|
Round 18 |
NAC Breda
|
2 - 1 |
NEC 3 Defeated Willem II 1
|
Round 18 |
NEC
|
2 - 1 |
Roda JC 1 Drew With ADO Den Haag 1
|
Round 18 |
Roda JC |
2 - 1 |
de Graafschap 0 Drew With PSV 0
|
Round 18 |
PSV |
1 - 3 |
Vitesse 0 Lost To Ajax 1
|
Round 18 |
Ajax
|
1 - 2 |
Feyenoord 1 Defeated Excelsior 0
|
Round 18 |
Feyenoord
|
2 - 1 |
Groningen 2 Defeated AZ Alkmaar 0
|
Round 18 |
Draw |
1 - 1 |
Heerenveen 6 Defeated Twente Enschede 2
|
Round 18 |
Heerenveen
|
1 - 2 |
VVV Venlo 0 Lost To Roda JC 4
|
Round 17 |
Draw |
1 - 1 |
Excelsior 1 Lost To NAC Breda 3
|
Round 17 |
Excelsior |
2 - 1 |
Heerenveen 4 Defeated de Graafschap 0
|
Round 19 |
Heerenveen
|
3 - 1 |
Excelsior 2 Drew With Groningen 2
|
Round 19 |
Excelsior |
2 - 1 |
NAC Breda 1 Drew With Vitesse 1
|
Round 19 |
NAC Breda |
2 - 1 |
ADO Den Haag 2 Defeated Willem II 1
|
Round 19 |
ADO Den Haag
|
3 - 1 |
PSV 3 Defeated Roda JC 1
|
Round 19 |
PSV
|
3 - 0 |
Twente Enschede 5 Defeated Heracles 0
|
Round 19 |
Twente Enschede
|
3 - 0 |
VVV Venlo 1 Lost To Utrecht 2
|
Round 19 |
Utrecht
|
1 - 2 |
Ajax 2 Defeated Feyenoord 0
|
Round 19 |
Ajax
|
3 - 1 |
AZ Alkmaar 2 Drew With NEC 2
|
Round 19 |
AZ Alkmaar |
2 - 1 |
ADO Den Haag 3 Defeated Heerenveen 1
|
Round 20 |
ADO Den Haag
|
2 - 1 |
Heracles 0 Drew With AZ Alkmaar 0
|
Round 20 |
Heracles |
2 - 1 |
NEC 2 Drew With NAC Breda 2
|
Round 20 |
NEC |
2 - 1 |
Willem II 1 Defeated Vitesse 0
|
Round 20 |
Vitesse |
2 - 1 |
Feyenoord 0 Lost To de Graafschap 1
|
Round 20 |
Feyenoord |
2 - 1 |
Utrecht 3 Defeated Ajax 0
|
Round 20 |
Ajax |
1 - 2 |
Groningen 1 Lost To Twente Enschede 2
|
Round 20 |
Groningen |
2 - 1 |
Roda JC 3 Defeated Excelsior 0
|
Round 20 |
Roda JC
|
2 - 0 |
VVV Venlo 0 Lost To PSV 3
|
Round 20 |
PSV
|
1 - 2 |
NEC 1 Drew With Heracles 1
|
Round 21 |
NEC |
2 - 1 |
Vitesse 5 Defeated Roda JC 2
|
Round 21 |
Roda JC |
1 - 2 |
AZ Alkmaar 6 Defeated VVV Venlo 1
|
Round 21 |
AZ Alkmaar
|
2 - 1 |
PSV 2 Defeated Willem II 1
|
Round 21 |
PSV
|
3 - 1 |
Excelsior 1 Lost To ADO Den Haag 5
|
Round 21 |
Draw |
1 - 1 |
Heerenveen 1 Lost To Groningen 4
|
Round 21 |
Heerenveen |
2 - 1 |
NAC Breda 0 Lost To Ajax 3
|
Round 21 |
Ajax
|
1 - 2 |
Twente Enschede 2 Defeated Feyenoord 1
|
Round 21 |
Twente Enschede
|
2 - 1 |
de Graafschap 0 Drew With Utrecht 0
|
Round 21 |
Utrecht |
2 - 3 |
Ajax 2 Defeated de Graafschap 0
|
Round 22 |
Ajax
|
2 - 1 |
Heerenveen 0 Drew With NEC 0
|
Round 22 |
Heerenveen |
2 - 1 |
Excelsior 2 Defeated AZ Alkmaar 1
|
Round 22 |
AZ Alkmaar |
1 - 2 |
PSV 0 Lost To ADO Den Haag 1
|
Round 22 |
PSV |
2 - 1 |
VVV Venlo 3 Defeated NAC Breda 0
|
Round 22 |
VVV Venlo
|
2 - 1 |
Vitesse 1 Drew With Feyenoord 1
|
Round 22 |
Vitesse |
2 - 1 |
Groningen 7 Defeated Willem II 1
|
Round 22 |
Groningen
|
2 - 0 |
Heracles 1 Defeated Roda JC 0
|
Round 22 |
Heracles
|
2 - 1 |
Utrecht 1 Drew With Twente Enschede 1
|
Round 22 |
Twente Enschede |
1 - 2 |
ADO Den Haag 3 Defeated VVV Venlo 0
|
Round 23 |
ADO Den Haag
|
2 - 1 |
Feyenoord 2 Defeated Heracles 1
|
Round 23 |
Feyenoord
|
2 - 1 |
Twente Enschede 1 Defeated Vitesse 0
|
Round 23 |
Twente Enschede
|
2 - 1 |
Willem II 3 Drew With Utrecht 3
|
Round 23 |
Utrecht |
1 - 2 |
AZ Alkmaar 0 Lost To PSV 4
|
Round 23 |
Draw |
1 - 2 |
NAC Breda 0 Lost To Heerenveen 2
|
Round 23 |
Draw |
1 - 1 |
NEC 2 Defeated Excelsior 0
|
Round 23 |
NEC
|
2 - 1 |
Roda JC 2 Drew With Ajax 2
|
Round 23 |
Ajax |
1 - 2 |
de Graafschap 1 Drew With Groningen 1
|
Round 23 |
Draw
|
1 - 2 |
Utrecht 1 Drew With Heracles 1
|
Round 24 |
Utrecht |
2 - 1 |
Excelsior 4 Defeated Willem II 0
|
Round 24 |
Excelsior
|
2 - 1 |
Heerenveen 0 Lost To AZ Alkmaar 2
|
Round 24 |
Draw |
1 - 1 |
Groningen 1 Lost To Roda JC 4
|
Round 24 |
Groningen |
2 - 1 |
ADO Den Haag 2 Drew With Feyenoord 2
|
Round 24 |
ADO Den Haag |
2 - 1 |
Twente Enschede 1 Drew With NEC 1
|
Round 24 |
Twente Enschede |
2 - 1 |
Ajax 1 Defeated VVV Venlo 0
|
Round 24 |
Ajax
|
3 - 0 |
Vitesse 2 Defeated de Graafschap 0
|
Round 24 |
Vitesse
|
2 - 1 |
PSV 4 Defeated NAC Breda 1
|
Round 24 |
PSV
|
3 - 0 |
VVV Venlo 1 Defeated Excelsior 0
|
Round 25 |
Draw |
1 - 1 |
Willem II 4 Defeated Heerenveen 3
|
Round 25 |
Willem II
|
1 - 2 |
Heracles 6 Defeated Vitesse 1
|
Round 25 |
Heracles
|
2 - 1 |
Roda JC 1 Drew With de Graafschap 1
|
Round 25 |
Roda JC |
2 - 1 |
NAC Breda 3 Defeated ADO Den Haag 2
|
Round 25 |
NAC Breda
|
2 - 1 |
AZ Alkmaar 2 Defeated Twente Enschede 1
|
Round 25 |
AZ Alkmaar
|
2 - 1 |
Feyenoord 5 Defeated Groningen 1
|
Round 25 |
Feyenoord
|
2 - 1 |
PSV 0 Drew With Ajax 0
|
Round 25 |
PSV |
2 - 1 |
NEC 1 Drew With Utrecht 1
|
Round 25 |
Draw
|
1 - 1 |
de Graafschap 2 Defeated Willem II 1
|
Round 26 |
de Graafschap
|
2 - 1 |
Twente Enschede 2 Defeated NAC Breda 0
|
Round 26 |
Twente Enschede
|
2 - 0 |
ADO Den Haag 5 Defeated NEC 1
|
Round 26 |
ADO Den Haag
|
2 - 1 |
Vitesse 2 Defeated VVV Venlo 0
|
Round 26 |
Vitesse
|
2 - 1 |
Excelsior 2 Lost To PSV 3
|
Round 26 |
PSV
|
1 - 2 |
Groningen 1 Lost To Heracles 4
|
Round 26 |
Groningen |
2 - 1 |
Heerenveen 0 Lost To Feyenoord 1
|
Round 26 |
Draw |
2 - 1 |
Utrecht 1 Drew With Roda JC 1
|
Round 26 |
Utrecht |
2 - 1 |
Ajax 4 Defeated AZ Alkmaar 0
|
Round 26 |
Ajax
|
2 - 1 |
Utrecht 1 Defeated Groningen 0
|
Round 27 |
Utrecht
|
2 - 1 |
Heracles 4 Defeated Excelsior 1
|
Round 27 |
Heracles
|
2 - 1 |
Roda JC 1 Lost To AZ Alkmaar 2
|
Round 27 |
Draw |
1 - 1 |
Vitesse 1 Drew With Heerenveen 1
|
Round 27 |
Vitesse |
2 - 1 |
de Graafschap 1 Defeated ADO Den Haag 0
|
Round 27 |
de Graafschap
|
2 - 1 |
Twente Enschede 2 Defeated VVV Venlo 1
|
Round 27 |
Twente Enschede
|
3 - 1 |
Feyenoord 2 Defeated NAC Breda 1
|
Round 27 |
Feyenoord
|
2 - 1 |
Willem II 1 Lost To Ajax 3
|
Round 27 |
Ajax
|
1 - 2 |
NEC 2 Drew With PSV 2
|
Round 27 |
PSV |
1 - 2 |
AZ Alkmaar 3 Defeated Vitesse 1
|
Round 28 |
AZ Alkmaar
|
2 - 0 |
NAC Breda 0 Lost To Groningen 1
|
Round 28 |
Draw |
1 - 1 |
VVV Venlo 0 Drew With Willem II 0
|
Round 28 |
VVV Venlo |
2 - 1 |
Heracles 4 Defeated Heerenveen 2
|
Round 28 |
Heracles
|
2 - 1 |
NEC 1 Defeated de Graafschap 0
|
Round 28 |
NEC
|
2 - 1 |
ADO Den Haag 3 Defeated Ajax 2
|
Round 28 |
Ajax |
1 - 2 |
PSV 1 Defeated Utrecht 0
|
Round 28 |
PSV
|
2 - 1 |
Excelsior 0 Lost To Twente Enschede 2
|
Round 28 |
Twente Enschede
|
1 - 2 |
Roda JC 3 Defeated Feyenoord 0
|
Round 28 |
Roda JC
|
2 - 1 |
Twente Enschede 2 Defeated PSV 0
|
Round 29 |
Draw |
1 - 1 |
de Graafschap 1 Lost To NAC Breda 3
|
Round 29 |
de Graafschap |
2 - 1 |
Heerenveen 2 Lost To Excelsior 3
|
Round 29 |
Heerenveen |
2 - 0 |
Willem II 4 Lost To Roda JC 5
|
Round 29 |
Roda JC
|
1 - 2 |
Feyenoord 0 Lost To AZ Alkmaar 1
|
Round 29 |
Draw |
1 - 1 |
Utrecht 2 Lost To ADO Den Haag 3
|
Round 29 |
Utrecht |
2 - 1 |
Vitesse 2 Defeated NEC 1
|
Round 29 |
Vitesse
|
2 - 1 |
Ajax 3 Defeated Heracles 0
|
Round 29 |
Ajax
|
2 - 0 |
Groningen 3 Defeated VVV Venlo 2
|
Round 29 |
Groningen
|
2 - 0 |
AZ Alkmaar 1 Drew With NAC Breda 1
|
Round 30 |
AZ Alkmaar |
2 - 1 |
VVV Venlo 1 Lost To NEC 4
|
Round 30 |
VVV Venlo |
2 - 1 |
ADO Den Haag 1 Defeated Vitesse 0
|
Round 30 |
ADO Den Haag
|
2 - 1 |
Excelsior 0 Drew With de Graafschap 0
|
Round 30 |
Excelsior |
2 - 1 |
Willem II 2 Lost To Heracles 6
|
Round 30 |
Draw |
1 - 2 |
Ajax 2 Defeated Groningen 0
|
Round 30 |
Ajax
|
3 - 1 |
Twente Enschede 1 Drew With Roda JC 1
|
Round 30 |
Twente Enschede |
2 - 1 |
Utrecht 0 Lost To Feyenoord 4
|
Round 30 |
Utrecht |
2 - 1 |
PSV 2 Drew With Heerenveen 2
|
Round 30 |
PSV |
2 - 1 |
Heerenveen 3 Defeated Utrecht 0
|
Round 31 |
Heerenveen
|
2 - 1 |
Vitesse 2 Defeated Groningen 1
|
Round 31 |
Vitesse
|
2 - 1 |
NAC Breda 1 Lost To Excelsior 2
|
Round 31 |
NAC Breda |
2 - 1 |
Roda JC 5 Defeated VVV Venlo 2
|
Round 31 |
Roda JC
|
2 - 1 |
AZ Alkmaar 3 Defeated ADO Den Haag 1
|
Round 31 |
AZ Alkmaar
|
2 - 1 |
Heracles 0 Lost To PSV 2
|
Round 31 |
PSV
|
1 - 2 |
de Graafschap 1 Drew With Twente Enschede 1
|
Round 31 |
Twente Enschede |
1 - 2 |
NEC 1 Lost To Ajax 2
|
Round 31 |
Ajax
|
1 - 2 |
Feyenoord 6 Defeated Willem II 1
|
Round 31 |
Feyenoord
|
2 - 0 |
ADO Den Haag 1 Lost To Twente Enschede 2
|
Round 32 |
Draw |
1 - 2 |
Willem II 2 Defeated AZ Alkmaar 1
|
Round 32 |
AZ Alkmaar |
1 - 2 |
Heracles 2 Defeated de Graafschap 0
|
Round 32 |
Heracles
|
2 - 1 |
Roda JC 5 Defeated NAC Breda 1
|
Round 32 |
Roda JC
|
2 - 1 |
VVV Venlo 2 Drew With Heerenveen 2
|
Round 32 |
Heerenveen |
1 - 2 |
Ajax 4 Defeated Excelsior 1
|
Round 32 |
Ajax
|
3 - 0 |
Feyenoord 3 Defeated PSV 1
|
Round 32 |
Draw |
1 - 2 |
Utrecht 4 Defeated Vitesse 2
|
Round 32 |
Utrecht
|
2 - 1 |
Groningen 3 Defeated NEC 1
|
Round 32 |
Groningen
|
2 - 1 |
ADO Den Haag 2 Lost To Groningen 4
|
Round 33 |
ADO Den Haag |
2 - 1 |
AZ Alkmaar 5 Defeated de Graafschap 1
|
Round 33 |
AZ Alkmaar
|
2 - 1 |
Excelsior 3 Defeated Utrecht 1
|
Round 33 |
Utrecht |
1 - 2 |
Heerenveen 1 Lost To Ajax 2
|
Round 33 |
Ajax
|
1 - 2 |
NAC Breda 1 Lost To Heracles 2
|
Round 33 |
Draw |
1 - 1 |
NEC 5 Defeated Roda JC 0
|
Round 33 |
Draw |
1 - 2 |
PSV 2 Defeated Vitesse 1
|
Round 33 |
PSV
|
3 - 1 |
Twente Enschede 4 Defeated Willem II 0
|
Round 33 |
Twente Enschede
|
3 - 0 |
VVV Venlo 3 Defeated Feyenoord 2
|
Round 33 |
Feyenoord |
1 - 2 |
Willem II 0 Lost To NAC Breda 1
|
Round 34 |
Willem II |
2 - 1 |
ADO Den Haag 4 Defeated Roda JC 2
|
Play Off |
ADO Den Haag
|
2 - 1 |
Heracles 3 Defeated Groningen 2
|
Play Off |
Heracles
|
2 - 1 |
Roda JC 1 Lost To ADO Den Haag 2
|
Play Off |
Roda JC |
2 - 1 |
Groningen 2 Defeated Heracles 1
|
Play Off |
Groningen
|
2 - 1 |
ADO Den Haag 5 Defeated Groningen 1
|
Play Off |
ADO Den Haag
|
2 - 1 |
Helmond Sport 1 Lost To Excelsior 5
|
Play Off |
Draw |
1 - 1 |
Zwolle 1 Lost To VVV Venlo 2
|
Play Off |
Zwolle |
2 - 1 |
Groningen 5 Defeated ADO Den Haag 1
|
Play Off |
Groningen
|
2 - 1 |
Excelsior 4 Defeated Helmond Sport 2
|
Play Off |
Excelsior
|
2 - 1 |
VVV Venlo 2 Drew With Zwolle 2
|
Play Off |
VVV Venlo |
2 - 1 |